Západ se z ničeho nepoučil a zdá se, že současný salónní liberálové, kteří dnes v Evropě převážně vládnou nehodlají nebo spíš nejsou schopní opustit své zažité vzorce sociálního inženýrství a dál vedou Evropu do druhořadé pozice a je jedno, jestli se řadí k levici nebo pravici.

Evropa se pod vznešenými hesly o lidských právech nezadržitelně stává smetištěm nežádoucích z rozvojového světa. Ale bohužel, to co se dnes děje v EU nemá s Listinou lidských práv a svobod a s lidskými právy obecně téměř nic společného.

Evropa se zarputile drží představy, že model Západní demokracie a s tím spojená výše uvedená lidská práva jsou univerzálním modelem, platícím pro celý svět. Tato teorie je výplodem arogance bílého muže, která už dávno neplatí, ale stejná arogance nám brání si to přiznat.

Tato zastaralá a přežitá teorie s nám naopak vrací jako bumerang, protože ti, kterým byla především určena se naučili tyto mezinárodně platné úmluvy mistrovsky využívat a zneužívat. Výsledkem jsou současné migrační vlny, které se na Evropu a USA opakovaně valí.

Přitom modely obrany proti ilegální migraci existují a jsou plně funkční například v Austrálii, Izraeli nebo Egyptě. To by ale Evropa musela najít odvahu překročit svůj vlastních stín.

Obávám se ale, že aktuálně vládnoucí evropští politici toho nejsou schopni. Není proto náhoda, že téměř v každých volbách vidíme nárůst podpory extrémistických stran a populistických hnutí.

Existuje takový slogan, který praví, že politici by nejraději vyměnily voliče. Možná je na čase vyměnit politiky.

Miloš Horáček

předseda OVV ČSSD Svitavy